2021. október 8., péntek

Japán Kék Guppi (Poecilia reticulata)

 A japán kék guppi egyike a legismertebb változatoknak, sokan azt gondolják, hogy egy endler (Poecilia wingei) színváltozatról van szó, az igazság az, hogy eredendően egy valódi fajtiszta szivárványos guppiról beszélhettünk, az viszont tény, hogy mára már nagyon nehéz, mondhatni lehetetlen az eredeti fajtiszta japán kék vadas guppikat fellelni, mivel az évek alatt összekeveredtek az akváriumokban az endlerekkel, (jobb esetben különféle guppi tenyészformákkal), majd ezek a japán kék hibridek később elterjedtek és összekeveredtek sok tiszta törzzsel is, ezért mára általánosan nem tudni teljes bizonyossággal, hogy melyik törzs lehet tiszta, és melyik nem, mivel sok esetben nem látszik a hibrideken sem mibenlétük. Talán ez a változat az, melyből legnehezebb fajtiszta egyedeket találni-ha egyáltalán még lehetséges. A fátyolos japán kék tenyészformák relatíve nagy része feltehetően még fajtiszta szivárványos guppi. 

Tehát a japán kék guppi semmiképpen nem endler (P. wingei) maximum hibrid, de mára már gyakran nem is tiszta szivárványos guppi (P.reticulata), viszont eredetileg egy szivárványos guppiról lenne szó.

A történet szerint a japán kék guppikat az 1980-as években találták meg japánban, egy szennyvíztisztító kifolyójában Kanigawa tartományban, tehát egy kivadult állomány leszármazottai ezek a halak, melyeknél a kék szín az átlagos narancsos foltokal szemben valamiért előnyössé vált és elterjedt, erre talán a legelfogadottabb feltételezés, hogy a zavaros, mély vagy homályos vízben előnyt jelentett udvarlás során a világoskék irizálás. Miért? A kék fény mélyebbre hatol a zavaros vagy mély vízben mint például a vörös fény, így egy narancsos vagy vöröses hal ilyen sötétebb körülmények között szürkének vagy feketének tűnik, mely nem különösebben lehet vonzó egy nőstény számára, viszont a kék remekül látszódik, így nagy előnyt jelenthet.

Az elszigeteltség miatt végül egyedi irányba fejlődött a kivadult állomány, könnyen elterjedhetett benne a különös színezet. Kísérletek alapján a japánkék guppik nőstényei előnyben részesítik a minél kiterjedtebb, erősebb kék irizálással rendelkező hímeket, a tanulmány itt érhető el: *KATT*.

/ Egyébként asonló folyamat játszódott le a guppikkal rokon endlereknél és más halaknál is is, az őseik a zavaros vízbe kerülve a nemi szelekció folyamán egyre irizálóbbak lettek, mivel udvarlás során jobban látszódott az irzáló szín a homályos vízben, bár esetükben a zöld dominál, ugyanakkor a neonhalak, a "laser" Corydorasok és sok más faj is is sötétebb vizekben vált ilyen csillogóvá/

Kinézet tekintetében átlagosan elmondható minden japán kék törzsre, hogy testük a hátúszó kezdetétől a farokúszó kezdetéig kék, a kék árnyalata törzsenként mutathat kisebb különbségeket, oldalukon jellegzetesen megfigyelhető egy fekete pont de ez időnként hiányozhat is.

Eredendően Y kromoszómán elhelyezkedő génről van szó (a hímek örökítik az utódokra a kék színt, a nőstények egyáltalán nem) ezért egy japán kék törzs hímjét ha összetesszük bármilyen más nősténnyel, az összes vagy a legtöbb hím utód kék lesz, ellenben ha egy japán kék nőstényt teszünk össze egy nem japán kék hímmel, egyetlen egy japán kék utód sem fog születni.

Eredeti, vad japán kék szivárványos guppi 1991-ből (P.reticulata)
/sajnos a kép nem saját/


--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Most, hogy láttuk azt, milyen eredeti formájában, nézzünk csak képeket, melyek gyönyörű japán kék génnel rendelkező törzseket mutatnak be.

Vadas narancs-fekete hátúszóval

Vadas fehér-fekete hátúszóval







Japán Kék Red Ds (blond)

Japán Kék Platinum Ds (blond)

Japán Kék Red Tail (blond)

Japán Kék Grass

Japán Kék Mozaik

Japán Kék Ivory Mozaik

Japán Kék Blue Tail

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Guppy FishGuppy FishGuppy Fish